علت روشن شدن چراغ چک خودرو

شاید برایتان پیش آمده که در هنگام رانندگی به یکباره چراغ چک خودرویتان روشن شده و در آن لحظه نمیدانستید که چه باید بکنید.این را هم باید بدانید که در هنگام روشن شدن چراغ چک خودرو نیاز نیست که حتما خودرو را متوقف کنید”زیرا در بعضی از موارد مشکل چندان جدی نیست. پیشنهاد ما به شما این است که اگر در حین رانندگی متوجه شدید که چراغ چک خودرو روشن شده است مسافت نه چندان طولانی را طی کنید”اگر چراغ چک خاموش شد و در روزهای آینده دوباره روشن نشد مشکل خاصی وجود ندارد ولی اگر چراغ چک مجددا روشن شد حتما مشکلی در خودرو وجود دارد.

روشن شدن چراغ چک خودرو اغلب برای مالکین خودرو امری نگران کننده است”زیرا این اخطار کلی است و اغلب رانندگان دقیقا نمیدانند که با چه مشکلی در خودرو مواجه هستند. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله شما را با 11 علت روشن شدن چراغ چک خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

11 دلیل روش شدن چراغ چک خودرو

1- سنسور اکسیژن

اولین و رایج ترین علت روشن شدن چراغ چک خودرو سنسور اکسیژن میباشد.مشکل سنسور اکسیژن معمولا با هزینه اندکی برطرف میشود اما خرابی آن میتواند به قطعات گران قیمتی از خودرو نظیر کاتالیزور آسیب وارد کند. از طرفی دیگر خرابی این سنسور ارسال اطلاعات نادرست به کامپیوتر مرکزی خودرو میشود که همین دلیل باعث افزایش مصرف سوخت حتی تا 40 درصد میشود.

2- شمع و وایر ها

وظیفه شمع ها ایجاد جرقه “انفجار بنزین و در نهایت حرکت موتور خودرو است.مواقعی که این اتصال برقرار نشودجرقه ای نیز توسط شمع ها تولید نخواهد شد. یکی از دلایل رایجی که منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو می شود مشکل در شمع ها و وایر ها است.از آنجا که شمع ها جزء لوازم مصرفی خودرو هستند پس از مدتی معیوب شده و نیاز به تعویض دارند.وایر شمع های معیوب نیز علاوه بر اینکه منجر به تولید نشدن جریان برق مورد نیاز شمع ها می شود میتواند کوئل و باطری را نیز خراب کرده و روی سایر بخشهای خودرو اثر بگذارد.پس اگر شمع ها یا وایر شمع های شما ایراد داشت حتما در اولین فرصت آنها را تعویض نمایید.

3- ایراد در کاتالیزور

این ایراد بیشتر در خودروهای فرسوده و قدیمی به چشم میخورد و تعویض آن هزینه قابل توجهی را به صاحب خودرو تحمیل میکند.برای جلوگیری از خرابی کاتالیزور بهتر است نسبت به وضعیت سلامت سنسور اکسیژن بی تفاوت نباشید.همچنین تعویض به موقع شمع ها و روغن موتور را فراموش نکنید.اگر کاتالیزور خراب شده باشد باعث میشود تا نسبت مسافت طی شده با مصرف سوخت همخوانی نداشته باشد و هر چه پدال گاز را فشار میدهید افزایش سرعت را احساس نمیکنید.

4- کوئل

وظیفه کوئل تآمین الکتریسیته لازم برای جرقه زدن شمع هاست.خراب شدن کوئل میتواند چراغ چک خودرو را روشن کند.بعلاوه اگر کوئل خودروی شما خراب شود احتمالا شمع ها نیز با مشکل مواجه می شوند.

5- انژکتور سوخت

ایراد انژکتور نیز منجر به روشن شدن شدن چراغ چک خودروی شما میشود.مشکل در انژکتور خودرو ایراد شایعی نیست ولی اگر انژکتور خودروی شما با مشکل مواجه شد باید هزینه نسیتا زیادی برای تعمیر آن پرداخت کنید.برای جلوگیری از خرابی انژکتور باید عادات بد رانندگی خود نظیر رانندگی با باک بنزین خالی و تعویض دیر به دیر صافی بنزین و مواردی از این دست را ترک کنید.

6- خرابی سنسور جریان هوا

سنسور جریان هوا(MAF) میزان ورود هوا به موتور را کنترل میکند. این سنسور بخشی از سیستم مدیریت موتور است و اگر خراب شود”خودروی شما قادر به بالا رفتن از سربالایی نخواهد بود.این سنسور بین فیلتر هوا و دریچه گاز قرار دارد و نسبت هوای وارد شده به موتور را اندازه می گیرد.علائم خرابی سنسور جریان هوا شامل بد کارکردن موتور”افت شتاب خودرو”مشاهده دود سیاه در هنگام گاز دادن”بوی بد اگزوز و تغییر ناگهانی موقعیت پدال گاز می باشد.

7- باتری

بدون باتری ” خودروی شما روشن نخواهد شد و به طور کلی سیستم برقی خودرو نیز کار نمیکند.در واقع تمام شدن باتری یکی از علت های روشن شدن چراغ چک خودرو می باشد.تعویض یا شارژ باتری به تنهایی کار ساده ای است” اما به خاطر داشته باشید که در بعضی از جدیدترین خودروها” باتری زیر پوشش های پلاستیکی دفن شده است و دسترسی به آن کمی دشوار است.به هر روی این مشکل را می توان با تعویض باتری برطرف کرد.

8- ترموستات

این قطعه یکی از قطعات پرکاربرد در خودروی شماست و بر دمای محیط نظارت کرده و با فرستادن جریانی سرد به سمت موتور”دمای موتور را تنظیم میکند. برای اینکه ترموستات بدون ایراد کار کندباید مایع خنک کننده داخل رادیاتور به موقع تعویض گردد”زیرا این مایع به مرور و در طول زمان گرد و غبار را به خود جذب می کند و کارایی خود را از دست میدهد.

9- نشتی خلآ

نشتی خلآ یکی دیگر از مواردی است که میتواند به روشن شدن چراغ چک خودروی شما منجر شود.هر خودرویی دارای چند سیستم خلآ می باشد که کارهای مختلفی را انجام می دهند. اگر خودروی شما هنگام کار کردن درجا می زند یا دور موتور بالا می ماند” احتمالا نشتی خلآ در سیستم خودروی شما وجود دارد.

10- شل بودن درپوش باک بنزین

شل بودن درپوش سوخت یکی از رایج ترین علل روشن شدن چراغ چک خودرو است.درپوش”بخش مهمی از سیستم تحویل سوخت اتومبیل است.این قطعه به ویژه مانع از بخار شدن سوخت از مخزن باک می شود و به حفظ فشار کامل سیستم سوخت رسانی کمک میکند.اگر چراغ چک بلافاصله بعد از پر شدن باک روشن شود”لازم است خودرو را کنار بزنید و مطمئن شوید که در پوش در جای خود قرار دارد” همچنین بررسی کنید آیا درپوش محکم بسته شده است یا خیر. گاهی اوقات نیز ممکن است نیاز به تعویض در پوش باشد”البته انجام این کار هزینه زیادی نخواهد داشت.

11- مشکلات نصب دزدگیر

در صورت عدم نصب صحیح دزدگیر”میتواند باعث خراب شدن خودروی شما شود.دزدگیر میتواند باتری خودرو را تخلیه و از روشن شدن خودرو جلوگیری کند.شاید تعجب کنید” ولی دزدگیر نیز ممکن است باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود.اگر مطمئن شدید که مشکل از دزدگیر است”باید دزدگیر خودرو را به درستی نصب کنید و یا مدل دیگری را جایگزین آن کنید.اما در بسیاری از موارد”درست نصب کردن دزدگیر مشکل را برطرف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *